Beschreibung
What size do you need?
Choosing the right sized bike depends on the type of bike, your height, your riding style, and your preference. A correct fitting bike will be more comfortable, more efficient and more fun to ride
Measure yourself accurately
To get started, measure your height and use the size chart available on each product description.
What to do if you are in between bike sizes?
If you are on the edge of two different bike sizes, don’t worry, you’ll probably be ok on either size (rather than thinking that one size will be awful and the other will fit). Indeed, bikes are adjustable: the seatpost can slide up and down, the saddle can move backwards and forwards and you can even switch out parts like the stem for different sized ones to help the bike fit better.
Finding out whether or not you should pick a bigger or a smaller frame is sometimes as simple as personal preference, but there are a few simple ways to work out which might suit best:
- If you’re flexible, you might prefer a shorter head tube, so the smaller size might work out better for you. You can use a longer stem to make the reach more comfortable.
- On a bigger bike, the reach to the handlebars will be longer. This means that if you have proportionally longer arms, you might be more comfortable on a bigger frame.
Still confused? Contact us
SPRING DAYS: Profitieren Sie von 500 € Rabatt auf ausgewählte Fahrräder mit dem Code SDBIKE500
* Der Code ist nur bis zum 18.05.2026 gültig und muss vor dem Absenden des Warenkorbs eingegeben werden. Er gilt nur für Produkte, die von Alltricks verkauft werden, ohne Mindestbestellwert. Bitte beachten Sie, dass wir eine bestätigte Bestellung ohne den Rabattcode nicht nachträglich ändern können. Das Angebot ist nicht mit anderen Angeboten kombinierbar.
| Wir bitten um Verständnis, dass einige Teile und Komponenten eventuellen kurzfristigen Änderungen des Herstellers ausgesetzt sind aufgrund des Materialengpasses. |
Das neue Scott Addict RC wurde entwickelt, um die Gesetze der Schwerkraft zu überwinden und Ihre Leistung zu steigern, und ist unser bisher leichtestes Serienfahrrad. Ob Sie steile Anstiege bewältigen oder den Endspurt zur Ziellinie antreten, jeder Aspekt dieses Fahrrads wurde akribisch auf ein einziges Ziel ausgerichtet: die Konkurrenz hinter sich zu lassen.
Die + Produkte :
- Rahmen und Gabel aus HMX-Carbon.
- Sram Force AXS, 2×12-Gang-Schaltung mit Leistungsmesser.
- Hydraulische Scheibenbremsen Sram Force, 160/140 mm.
- Syncros Carbon-Laufräder, 40 mm Profil.
Details :
| Rahmen | Carbon: Addict RC Disc HMX, Road Race geometry, Replaceable Derailleur Hanger, Internal cable routing |
| Gabel | Carbon: Addict RC HMX Flatmount Disc, 1 1/4″-1 1/2″ Excentric Carbon steerer |
| Schalthebel | Sram Force AXS, 2×12 Gänge |
| Umwerfer vorne | Sram Force AXS |
| Schaltwerk hinten | Sram Force AXS, 12 Gänge |
| Kassette | Sram XG1270, 10-36 Zähne |
| Kette | Sram Force |
| Tretlager | Sram Force mit Leistungsmesser, 48-35 Zähne |
| Tretlagergehäuse | Sram DUB PF Road 86.5 |
| Bremsen | Sram Force, Hydr. Disc Brake, Sram Paceline Rotors, 160/160 mm |
| Laufräder | Syncros Capital 1.0 40 24 holes, Naben 12×100/12×142 mm, Freilauf XDR |
| Reifen | Schwalbe One TLE Race-Guard Fold 700x30C |
| Lenker/Vorbau | Carbon Combo Syncros IC-R100-SL |
| Steuersatz | Acros AIF-1317 |
| Sattel | Syncros Belcarra Regular 2.0 |
| Sattelstütze | Syncros SP-R101-CF |
| Gewicht | 7 kg |
| Maximales Gewicht | 120kg: Das Maximalgewicht entspricht dem maximalen kombinierten Gewicht von Fahrer und Fahrrad |
| Referenz | 425352 |
Geometrien:
| Rahmengröße | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL |
| Sattelrohr (mm) | 470 | 490 | 520 | 540 | 560 | 580 | 610 |
| Oberes Rohr (mm) | 520 | 530 | 540 | 550 | 565 | 580 | 600 |
| Lenkhülse (mm) | 97 | 102 | 115 | 135 | 155 | 175 | 193 |
| Länge der Basis (mm) | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 |
| Lenkwinkel (°) | 70.5 | 71 | 72 | 72.5 | 73 | 73.3 | 73.3 |
| Winkel Sattelrohr (°) | 74.5 | 74.5 | 74 | 73.6 | 73.3 | 73 | 72.5 |
| Radstand (mm) | 988 | 994 | 991 | 992 | 1000 | 1008 | 1023 |
| Stack (mm) | 504 | 511 | 527 | 548 | 569 | 588 | 606 |
| Reichweite (mm) | 380 | 388 | 389 | 390 | 395 | 400 | 410 |
WEITERE INFOS
Alle Fahrräder ansehen.




