Beschreibung
What size do you need?
Choosing the right sized bike depends on the type of bike, your height, your riding style, and your preference. A correct fitting bike will be more comfortable, more efficient and more fun to ride
Measure yourself accurately
To get started, measure your height and use the size chart available on each product description.
What to do if you are in between bike sizes?
If you are on the edge of two different bike sizes, don’t worry, you’ll probably be ok on either size (rather than thinking that one size will be awful and the other will fit). Indeed, bikes are adjustable: the seatpost can slide up and down, the saddle can move backwards and forwards and you can even switch out parts like the stem for different sized ones to help the bike fit better.
Finding out whether or not you should pick a bigger or a smaller frame is sometimes as simple as personal preference, but there are a few simple ways to work out which might suit best:
- If you’re flexible, you might prefer a shorter head tube, so the smaller size might work out better for you. You can use a longer stem to make the reach more comfortable.
- On a bigger bike, the reach to the handlebars will be longer. This means that if you have proportionally longer arms, you might be more comfortable on a bigger frame.
Still confused? Contact us
| Wir bitten um Verständnis, dass einige Teile und Komponenten eventuellen kurzfristigen Änderungen des Herstellers ausgesetzt sind aufgrund des Materialengpasses. |
Was wäre, wenn Ausdauer endlich mit Leistung einherginge? Das neue Ausdauerrad EDR CF ULTRA, das Komfort und Leistung vereint, jetzt in Sonderausgabe!
Das EDR CF ULTRA in Sonderausgabe ist mit einer Dynamonabe, einer Frontleuchte und einem USB-Anschluss ausgestattet, um noch weiter zu kommen, ohne Einschränkungen, und ist damit der ideale Partner für Ultra-Rennen.
Produktvorteile:
- Carbonrahmen.
- Geometrie für Ausdauer, Leistung und Komfort.
- Sram Force AXS E1-Antrieb, 2×12 Gänge mit Leistungsmesser.
- Sram Force-Bremsen 160/160 mm.
- Swiss Side Carbon-Laufräder.
Details:
| Rahmen | Carbon (830 g – M) |
| Gabel | Carbon (400 g) |
| Schalthebel | Sram Force AXS E1, 2×12 Gänge |
| Umwerfer | Sram Force AXS E1 |
| Schaltwerk | Sram Force AXS E1, 12 Gänge |
| Kassette | Sram Force E1 10-36 Zähne, Abstufung: 10-11-12-13-15-17-19-21-24-28-32-36 |
| Kette | Sram Force E1 |
| Kurbelsatz | Sram Force E1, 48-35 Zähne |
| Bremsen | Sram Force E1 HRD, Scheiben 160/160 mm |
| Laufräder | Swiss Side Hadron² All Road Carbon 350, Profil 35 mm, Naben Dynamo Shutter Precision/DT240 12×100/12×142 mm, Freilauf XDR (1700 g) |
| Reifen | Continental GP5000 All Season, TLR, 700x32c |
| Lenker | VR Carbon, Flair 8° |
| Vorbau | Deda Superbox |
| Sattel | Fizik Terra Argo X5 |
| Sattelstütze | Deda RS Ti Carbon, 27,2 mm |
| Zubehör | IQ-XS Busch and Muller Frontscheinwerfer, USB-Anschluss Typ C PLUG5 am Vorbau |
| Gewicht | 8,45 kg – M |
| Maximales Gewicht | 110 kg: Das maximale Gewicht des Systems umfasst das Fahrrad, den Fahrer und die Ausrüstung. |
| Farben | Rohkarbon |
Geometrien:
| Rahmengröße | XS | S | M | L | XL |
| Sattelrohr (mm) | 450 | 480 | 500 | 520 | 530 |
| Oberrohr (mm) | 515 | 530 | 548 | 564 | 580 |
| Länge Basis (mm) | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 |
| Lenkbuchse (mm) | 115 | 130 | 155 | 185 | 215 |
| Lenkwinkel (°) | 70 | 71 | 72 | 73 | 73 |
| Sattelrohrwinkel (°) | 75,1 | 74,6 | 73,5 | 73,5 | 72,9 |
| Radstand (mm) | 1010 | 1012 | 1015 | 1016 | 1026 |
| Stapel (mm) | 524 | 540 | 568 | 601 | 630 |
| Reichweite (mm) | 375 | 380 | 380 | 386 | 388 |
| Breite des Bügels (mm) | 380 | 400 | 400 | 420 | 420 |
| Auslegerlänge (mm) | 70 | 80 | 90 | 100 | 110 |
| Kurbellänge (mm) | 165 | 170 | 172,5 | 175 | 175 |
WEITERE INFOS
Alle Fahrräder ansehen.
Zum Van Rysel EDR sortiment.




