Beschreibung
What size do you need?
Choosing the right sized bike depends on the type of bike, your height, your riding style, and your preference. A correct fitting bike will be more comfortable, more efficient and more fun to ride
Measure yourself accurately
To get started, measure your height and use the size chart available on each product description.
What to do if you are in between bike sizes?
If you are on the edge of two different bike sizes, don’t worry, you’ll probably be ok on either size (rather than thinking that one size will be awful and the other will fit). Indeed, bikes are adjustable: the seatpost can slide up and down, the saddle can move backwards and forwards and you can even switch out parts like the stem for different sized ones to help the bike fit better.
Finding out whether or not you should pick a bigger or a smaller frame is sometimes as simple as personal preference, but there are a few simple ways to work out which might suit best:
- If you’re flexible, you might prefer a shorter head tube, so the smaller size might work out better for you. You can use a longer stem to make the reach more comfortable.
- On a bigger bike, the reach to the handlebars will be longer. This means that if you have proportionally longer arms, you might be more comfortable on a bigger frame.
Still confused? Contact us
| Wir bitten um Verständnis, dass einige Teile und Komponenten eventuellen kurzfristigen Änderungen des Herstellers ausgesetzt sind aufgrund des Materialengpasses. |
Das Scott Addict 20 übernimmt alle hochwertigen und leistungsorientierten Eigenschaften von Rennrädern, um eine vielseitige Plattform zu schaffen, die von einer größeren Anzahl von Radfahrern genutzt werden kann, ohne dass sie ein Profi-Niveau haben müssen. Seine HMF-Karbonschicht ist so leicht wie die eines renntypischen Fahrrads, bietet aber genug vertikale Flexibilität und Komfort, um dem Addict 20 eine extrem geschmeidige Fahrqualität zu verleihen. Mit einer geraderen, entspannteren Geometrie und einer neuen Reifenfreiheit von 38 mm ist das Addict 20 ein äußerst vielseitiges Rennrad, das die Grenze zwischen Straßenleistung und Geländefähigkeit verringert.
Die + Produkte:
- Rahmen und Gabel aus HMF-Carbon.
- Fulcrum WIND 42 DB Carbon-Laufräder
- Shimano Ultegra Di2 2×12-Gang Schaltung.
- Hydraulische Scheibenbremsen Shimano Ultegra, 160/160 mm.
Details :
| Rahmen | Carbon: Addict Disc HMF Carbon, Endurance geometry, Replaceable Derailleur Hanger, Internal cable routing, Syncros fender kit ready |
| Gabel | Carbon: Addict HMF Disc, 1 1/4″-1 1/2″ Excentric Carbon steerer |
| Schalthebel | Shimano Ultegra Di2 FD-R8150, 2×12-Gang |
| Umwerfer vorne | Shimano Ultegra Di2 FD-R8150 |
| Umwerfer hinten | Shimano Ultegra Di2 RD-R8150, 12-Gang |
| Kassette | Shimano CS-R7101, 11-34 Zähne |
| Kette | Shimano CN-M6100-12 |
| Tretlager | Shimano Ultegra FC-R8100, Hollowtech II 50-34 Zähne |
| Tretlagergehäuse | Shimano SM-BB71-41B |
| Bremsen | Shimano BR-R8170, Hydr. Disc Brake, Shimano RT-CL800 Rotors 160/160 mm |
| Laufräder | Fulcrum WIND 42 DB Carbon, 24 vorne, 24 hinten, 12×100/12×142 mm, HG-Freilauf |
| Reifen | Schwalbe One, Fold, 700x34C |
| Lenker | Syncros HB-R100-CF |
| Vorbau | Syncros ST-R300-AL |
| Steuersatz | Acros AIF-1317 |
| Sattel | Durchbrochener Sattel Syncros Tofino V 2.0 |
| Sattelstütze | Syncros SP-R101-CF |
| Gewicht | 8.3 kg |
| Maximales Gewicht | 120kg: Das Maximalgewicht entspricht dem maximalen kombinierten Gewicht von Fahrer und Fahrrad |
| Referenz | 425355 |
Geometrien:
| Rahmengröße | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL |
| Sattelrohr (mm) | 455 | 475 | 505 | 525 | 545 | 565 | 580 |
| Oberes Rohr (mm) | 515 | 525 | 540 | 555 | 570 | 585 | 600 |
| Lenkhülse (mm) | 95 | 105 | 125 | 145 | 165 | 185 | 205 |
| Länge der Basis (mm) | 420 | 420 | 420 | 420 | 420 | 420 | 420 |
| Lenkwinkel (°) | 70.5 | 71 | 72 | 72.5 | 73 | 73.3 | 73.3 |
| Winkel Sattelrohr (°) | 75 | 75 | 74.5 | 74 | 73.5 | 73.1 | 73 |
| Radstand (mm) | 997 | 1003 | 1005 | 1011 | 1015 | 1023 | 1037 |
| Stack (mm) | 518 | 529 | 552 | 572 | 593 | 614 | 633 |
| Reichweite (mm) | 376 | 383 | 387 | 391 | 394 | 399 | 407 |
WEITERE INFOS
Alle Fahrräder ansehen.




